BCT Course Syllabi and Lead Teachers

Course #

Course Name

Lead Teacher

ACCT 1010

Principles of Accounting I

Deanne Michaelson

ACCT 1020

Principles of Accounting II

Mark Fuentes

ACCT 2301

Payroll Accounting

Karyn Valades

ACCT 2321

Intermediate Accounting I

Deanne Michaelson

ACCT 2322

Intermediate Accounting II

Karyn Valades

ACCT 2331

Tax Accounting

Deanne Michaelson

ACCT 2362

Forensic Accounting

Rick Oster

ACCT 2382

Accounting Systems Applications

Mark Fuentes

ACCT 2392

Accounting Internship

Sally Lighter

ADMN 1005

Microsoft Word

Janice Rowland

ADMN 1100

Keyboarding

Mae Jean King

ADMN 2010

Office Proficiency and Assessment

Janice Rowland

ADMN 2015

Office Integration

Linda Manning

ADMN 2120

Document Design & Editing

Linda Manning

ADMN 2302

Administrative Professional Technology Internship

Sally Lighter

ADMN 2340

Database & Records Management

Janice Rowland

ADMN 2450

Communication Media

Regina Buckley

ADMN 2621

Excel

Linda Manning

ADMN 2700

Legal Terminology and Transcription

Mae Jean King

ADMN 2910

Medical Terminology I

Amy Lavelle

ADMN 2921

Medical Terminology II

Tammie Bolling

ADMN 2940

Medical Insurance Coding

Tammie Bolling

ADMN 2945

Insurance Billing & Coding

Tammie Bolling

ADMN 2950

Health Care Insurance Survey

Amy Lavelle

ADV 2500

Advertising

Lisa Bogaty

BUSN 1305

Introduction to Business

Lisa Bogaty

BUSN 1340

Small Business Management

Roger Crowe

BUSN 1380

Supervisory Management

Roger Crowe

BUSN 2160

Quality Improvement

Denise Reed

BUSN 2180

Team Practicum

Roger Crowe

BUSN 2320

Business Finance

Lucinda Alexander

BUSN 2330

Principles of Management

Denise Reed

BUSN 2340

Human Resource Management

Roger Crowe

BUSN 2350

Organization Behavior

Denise Reed

BUSN 2370

Legal Environment of Business

Elizabeth McCowan

BUSN 2380

Principles of Marketing

Amy Caponetti

BUSN 2385

Project Design and Management

Denise Reed

BUSN 2420

Customer Service

Amy Caponetti

BUSN 2471

Management Internship

Sally Lighter

BUSN 2510

Emerging Trends in Technology

Regina Buckley

CISP 1010

Computer Science I

Cynthia Arnold

CISP 1020

Computer Science II

Cynthia Arnold

CISP 1550

C++ Programming

Sharon Burlingame

CISP 2410

Assembly & Computer Organization

Cynthia Arnold

CSIT 1000

Introduction to Computers and Computing

Gitti Negahban

CSIT 1050

Programming for Engineering Transfer

Sharon Burlingame

CSIT 1110

Introduction to Information Technology

David Brown

CSIT 1300

Problem Solving for Engineering Transfer

Andrey Puretskiy

CSIT 1510

Introduction to Programming Using Java

Gitti Negahban

CSIT 1520

Intermediate Java Programming

Cynthia Arnold

CSIT 1710

A+ Computer Hardware

Jerry Sherrod

CSIT 1720

A+ Computer Software

Mike Negahban

CSIT 1730

Networking Fundamentals

Laxman Nathawat

CSIT 1740

Windows Professional

Jerry Sherrod

CSIT 1810

Introduction to Database Design

Sharon Burlingame

CSIT 2210

Visual BASIC Programming

Mike Negahban

CSIT 2220

C# Programming

Mike Negahban

CSIT 2230

Introduction to Internet Software Development

David Brown

CSIT 2240

Game & 3D Simulation Programming

David Brown

CSIT 2250

Mobile Application Development

Laxman Nathawat

CSIT 2260

Special Topics in Information Technology

Sharon Burlingame

CSIT 2270

Advanced Java Programming

Laxman Nathawat

CSIT 2280

Introduction to Scripting Languages

Andrey Puretskiy

CSIT 2290

Advanced .Net Programming

Sharon Burlingame

CSIT 2510

Advanced Database Management Systems

Sharon Burlingame

CSIT 2520

SQL Applications with Oracle

Sharon Burlingame

CSIT 2530

Web Database Application Development

Sharon Burlingame

CSIT 2710

Windows Server

Jerry Sherrod

CSIT 2720

Network Security

Jerry Sherrod

CSIT 2750

Routing/Switching Configuration

Laxman Nathawat

CSIT 2760

Advanced Routing/Switching Configuration

Laxman Nathawat

CSIT 2770

Wireless Technology

Jerry Sherrod

CSIT 2780

Linux System Administration

Laxman Nathawat

CSIT 2840

Systems Analysis and Design

Gitti Negahban

CSIT 2850

Capstone Lab

Gitti Neghaban

CSIT 2860

Computer Organization and Architecture

Andrey Puretskiy

CSIT 2911

Computer Science Internship

Sally Lighter

CULA 1310

Fundamentals of Baking

Tom Gaddis

CULA 1320

Culinary I (Fundamentals)

Tom Gaddis

CULA 1325

Culinary II (Fabrication)

Tom Gaddis

CULA 1330

Garde Manger

Tom Gaddis

CULA 2300

Breakfast Cookery

Tom Gaddis

CULA 2380

Culinary Internship

Sally Lighter

CULA 2390

Culinary Capstone

Tom Gaddis

ECON 2010

Macroeconomics

Tyra Barrett

ECON 2020

Microeconomics

Joseph Zitka

HSP 1200

Introduction to Hospitality

Holly Knowling

HSP 1400

Sanitation and Food Safety

Tom Gaddis

HSP 1420

Nutrition for Culinary Arts

Tom Gaddis

HSP 2075

Purchasing & Cost Control

Tom Gaddis

HSP 2100

Professional Beverage Management

Tom Gaddis

HSP 2230

Tourism & Travel

Holly Knowling

HSP 2250

Professional Catering

Holly Knowling

HSP 2260

Hotel Operations

Holly Knowling

HSP 2300

Food & Beverage Management

Tom Gaddis

HSP 2320

Quantity Food Production

Tom Gaddis

HSP 2950

Hospitality Internship

Sally Lighter

INFS 1010

Computer Applications

Regina Buckley

LEGL 1300

Introduction to Paralegal Studies & Ethics

Arlene Cleveland

LEGL 1310

Law in Society

Arlene Cleveland

LEGL 1315

Technology in The Law Office

Arlene Cleveland

LEGL 1320

Legal Research

Arlene Cleveland

LEGL 1330

Legal Writing

Arlene Cleveland

LEGL 1340

Family Law

Arlene Cleveland

LEGL 1350

Torts

Arlene Cleveland

LEGL 1360

Criminal Law

Arlene Cleveland

LEGL 1370

Trusts & Estates

Arlene Cleveland

LEGL 2300

Special Topics in Paralegal Studies

Arlene Cleveland

LEGL 2305

Law & Medicine

Arlene Cleveland

LEGL 2330

Contract Law

Arlene Cleveland

LEGL 2340

Property Law

Arlene Cleveland

LEGL 2350

Bankruptcy and Creditor Rights

Arlene Cleveland

LEGL 2380

Civil Litigations Skills I

Arlene Cleveland

LEGL 2385

Civil Litigations Skills II

Arlene Cleveland

LEGL 2390

Legal Internship

Arlene Cleveland