Middle School Contest Information

Back to Lamb's main faculty page

Click to download old tests and the key.

2004
Sixth
Seventh
Eighth
Key
2005
Sixth
Seventh
Eighth
Key
2006
Sixth
Seventh
Eighth
Key
2007
Sixth
Seventh
Eighth
Key
2008
Sixth
Seventh
Eighth
Key

 click here for 2007 results

 

The 2008 Pellissippi State Middle School Mathematics Competition had 604 students from 30 middle schools throughout East Tennessee.

This competition was funded by the Pellissippi State Foundation through a grant from Oak Ridge Associated Universities.

 

Individual Competition winners with score in parentheses - click on name for photo where available

        Top 10 Eighth Grade Students                                    Top 10 Seventh Grade Students                            Top 10 Sixth Grade Students

1.     Demitrios Bovapoulos  from Bearden (135)                    Dalton Chaffee from West Valley (135)                       Larry Shen from Jefferson (135)

2.     Rob Jones from West Valley (126)                                 Jim Andress from Jefferson (132)                               Stevie Andress from Jefferson (121)

3.     Gyuwon Cha from Farragut (120)                                  Timothy Blackwell from Greenway (119)                    Andrew Ward from Farragut (111)

4.     Benjamin Faust from Jefferson (110)                              Sam Shadwell  from Greenway (118)                         Natalie Cross from Jefferson (111)

5.     Christopher Brittain from Jefferson (108)                       Sharon Bao from Farragut (117)                                 Maddie Stroud from Farragut (110)

6.     Chris Smith from Bearden (108)                                    Jason Xiong from Farragut (111)                                 Thomas Turner from Bearden (110)

7.     Derek Yu from Farragut (105)                                      Kyoung-A Cho from Farragut (110)                            Carolyn Craig from Bearden (110)

8.     Emily McLean from Jefferson (102)                              Luke Shatlock from Cleveland (109)                            Jason Powerly Cleveland (110)

9.     Nick Davies from West Valley (101)                            Megon Kelly Gil from Jefferson (109)                           Garrett Durbin from Bearden (107)

10.    Jerry Feng from Farragut (95)                                     Brett Fries from Bearden (108)                                     Andy Wintenberry from Farragut (107)

                                                                  

 

Team Competition Rankings      

Sixth Grade

Seventh Grade

Eighth Grade

1. Jefferson Middle School

1. Greenway School

1. Jefferson Middle School

2. Bearden Middle School

2. Farragut Middle School

2. Farragut Middle School

3. Farragut Middle School

3. West Valley Middle School

3. Bearden Middle School

4. Cleveland Middle School

4. Jefferson Middle School

4. West Valley Middle School

5. Robertsville Middle School

5. Bearden Middle School

5. First Lutheran School